Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Restaurationerne er hårdt pressede på indtjeningen under coronakrisen. Mange cafeer og restauranter kan ikke holde åbent, mens andre må nøjes med den indtjening, de kan få fra take-away, skriver Danske Kommuner.

Flere af landets kommuner har meldt ud, at de agter at give økonomisk støtte til erhvervslivet herunder restauranter og beværtninger. Esbjerg overvejer nu at tage et skridt videre ved at undlade at opkræve den afgift, restaurationerne betaler for udeservering. Det skriver Jydske Vestkysten.

I Aarhus har rådmand for Teknik og Miljø, Bünyamin Simsek (V), meldt ud, at udeserveringsafgiften for caféer og restaurant ikke bliver opkrævet i den kommende tid.

Læs mere her.

Folkemødet 2026

HORESTA er igen i år til stede på Folkemødet, hvor vi samler politikere, beslutningstagere og branchens aktører til debatter om turisme, hoteller, restauranter og de vilkår, der former erhvervet. Her sætter vi branchens dagsordener til debat og bringer erhvervets perspektiver ind i de politiske samtaler.

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Log ind