Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Scandic lukker på søndag midlertidigt 17 af sine 27 hoteller i Danmark. Det sker på grund af svigtende efterspørgsel som konsekvens af corona-epidemien. Foreløbig gælder lukningerne til efter påske, oplyser Scandic til Standby.

”COVID-19-epidemien har haft store konsekvenser for efterspørgslen og dermed også økonomisk for vores forretning. Det betyder, at vi nu midlertidigt lukker 17 af vores danske hoteller. Nedlukningerne er en hård, men nødvendig beslutning for at komme bedst muligt igennem denne krise. Vi har behov for konsolidering af forretningen,” siger Søren Faerber, Scandics administrerende direktør i Danmark.

Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus

Omkring 1.000 nye hotelværelser er på vej i Aarhus, men Bühlmann Hotels ser fortsat plads til mindre luksushoteller. Boutiquehotellet Villa Provence vil styrke sin position på markedet med ambitionen om at opnå en Michelin nøgle.

Scandic gør donation af overskudsmad landsdækkende

Alle Scandics danske hoteller bliver koblet på platformen GratisMad.dk, hvor spiseklar overskudsmad kan doneres til lokale organisationer. Ordningen skal gøre donationerne systematiske og gøre det muligt at måle indsatsen over tid.

Log ind