Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Scandic lukker på søndag midlertidigt 17 af sine 27 hoteller i Danmark. Det sker på grund af svigtende efterspørgsel som konsekvens af corona-epidemien. Foreløbig gælder lukningerne til efter påske, oplyser Scandic til Standby.

”COVID-19-epidemien har haft store konsekvenser for efterspørgslen og dermed også økonomisk for vores forretning. Det betyder, at vi nu midlertidigt lukker 17 af vores danske hoteller. Nedlukningerne er en hård, men nødvendig beslutning for at komme bedst muligt igennem denne krise. Vi har behov for konsolidering af forretningen,” siger Søren Faerber, Scandics administrerende direktør i Danmark.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Scandic i Danmark passerer 2 mia. kr. i omsætning

Scandic Hotels A/S leverede i 2025 et resultat, der lå markant over forventningerne. Højere belægning på hotellerne løftede både indtjening og omsætning for den danske del af hotelkoncernen.

Log ind