Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De mange milliarder, der hvert år bliver omsat i den danske ejendomsbranche, ender ikke kun i etagebyggerier, kontorer, boligejendomme og logistikfaciliteter. Flere af de helt store investorer på ejendomsmarkedet har i de senere år også kastet sig ud i lidt mere alternative investeringsprojekter som slotte, øer eller hoteller, skriver Ejendomswatch.dk.

Men gennemgår man nogle af investeringerne, sådan som EjendomsWatch har gjort, ser det ikke ud til, at det er de økonomiske afkast, der får ejendomsinvestorerne til at smide penge efter de luksuriøse pensionater. Her er det meget få af dem, der lander et resultat, der ligger over nul.

Læs mere her.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab

Restaurantkæden Jensens Bøfhus afsluttede 2025 med endnu et stort underskud i forbindelse med salget til Bone’s. Flere restauranter blev lukket, mens andre skal omdannes.

Log ind