Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I en reportage 1. marts giver Berlingskes udsendte journalist indtryk af, at tryghed er en mangelvare i det københavnske natteliv. En reportage bygget på forestillinger om et natteliv fyldt med vold og stoffer. Det billede har politisk chef i REKOM, Lars Børsting, og HORESTAs chef for turisme og oplevelsesøkonomi, Annette Hyldebrandt, svært ved at genkende, skriver de i Berlingske.
Men hvis spørgsmålet lyder, om der kan gøres mere for et trygt natteliv, er deres svar ja. For én voldsepisode er én for meget.
”Barer, diskoteker og restauranter er ikke nattelivets skurke. Virksomhederne lever op til strenge krav til lyd, de skal have særskilte bevillinger, tilladelse til udeservering, sørge for at gøre rent også på offentlige arealer og meget mere. Nattelivsvirksomhederne udskænker heller ikke alkohol til unge under 18 år. Alt imens unge fra 16 års-alderen lovligt kan forsyne sig med alkohol fra kiosker og supermarkeder, som indtages på gader og offentlige pladser. Vi mener, at disse regler bør strammes, så der indføres en grænse på 18 år for køb af alkohol i detailhandlen,” skriver de.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026