Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den 1. marts tiltræder Dorte Henbo Petersen som Key Account Manager i Sinatur Hotel & Konference, hvor hun skal fastholde og videreudvikle Sinaturs eksisterende portefølje af kunder og samarbejdspartnere i Jylland og delvist på Fyn.
”Jeg glæder mig utrolig meget til at skulle repræsentere 6 unikke hoteller med fantastiske beliggenheder midt i den danske natur. Samtidig er jeg stolt af at blive en del af en virksomhed, der har et stærkt værdibaseret brand og et udpræget fokus på nærvær”, fortæller Dorte Henbo Petersen.
Dorte er lidt af et kendt ansigt i branchen, som hun har været i altid. De seneste 10 år i Munkebjerggruppen, hvor hun ligeledes har arbejdet som Key Account Manager.
”Dorte kommer med en stor erfaring og viden inden for salg af møder og konferencer og har et indgående kendskab til vores branche, hvilket er et stort plus for os. Hun er udadvendt, smilende og ihærdig, og vi glæder os over at have fået hende med på vores hold, og til at skulle præsentere hende for vores kunder”, udtaler Mille Olsson, der er salgschef i Sinatur Hotel & Konference.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026