Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Rekom-koncernen med Adam Falbert i spidsen ejer og driver normalt 90 barer, bodegaer og diskoteker fordelt over Danmark. Men beværtningerne er dog i disse uger lukket grundet frygten for spredning af coronavirus og Folketingets forsamlingsforbud, der forbyder over ti mennesker at samle sig, skriver FødevareWatch.dk.

"Situationen i Rekom er alvorlig og dyr. Vi har nul omsætning og masser af udgifter. Det drejer sig om 3 mio. kr. om dagen, som vi mangler i omsætning," siger Adam Falbert, der er stifter og adm. direktør i Rekom.

I corona-mørket ser Adam Falbert dog et lysglimt i regeringens og arbejdsmarkedets parters hjælpepakker med bl.a. lønkompensation til virksomhederne. Lønkompensationen kan betyde, at Rekom kan holde sammen på koncernen og undgå fyringer.

Læs mere her.

Log ind