Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Katia K. Østergaard, adm. direktør ved HORESTA, frygter, at der kan gå flere år, før hotelbranchen opnår en nogenlunde normal tilstand igen, skriver Børsen.

Katia K. Østergaard nævner tredobling af markedsføringen af Danmark, afgiftsfritagelse og sænkelse af momsen, som potentielle tiltag til at få hotelbranchen på benene igen.

“Det gode grundlag er, mere eller mindre, trukket væk under benene på os fra den ene dag til den anden. Vi bløder mio. hver dag,” siger Dorte Krak, adm. direktør i Arp-Hansen Hotel Group.

Læs hele historien her.

Hotellerne fortsætter fremgang i overnatninger trods påskeeffekt

Friske overnatningstal for hotelbranchen viser 1,68 mio. overnatninger i april. Det svarer til en fremgang på 2,9 pct. sammenholdt med april sidste år. Fremgangen sker endda på trods af, at påsken sidste år lå sent og derfor trak april op i 2025. Tallene er relativt upåvirket af den internationale usikker – for nu.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Log ind