Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er mere end svært at finde de optimistiske briller frem hos HORESTA efter statsminister Mette Frederiksen fredag aften meddelte, at de danske grænser lukkes for udenlandske statsborgere med virkning fra lørdag middag.
”Det vil få enorme konsekvenser. Det er en komplet nedlukning af vores erhverv,” fortæller Kirsten Munch Andersen, HORESTAs politiske direktør, selvom hun samtidig understreger sin forståelse for, at regeringen og myndighederne gør, hvad de kan for at inddæmme smitten.
”Indtil nu har man kunne læne sig en smule op af de almindelige afbestillingsregler og få lidt penge, hvis kunderne afbestilte deres ophold. Det er også røget nu med det her indgreb. Så hele vores erhverv står nu i en ekstremt presset situation.”
”Man må sige, at vores erhverv stort set de facto er lukket ned nu. Så virksomhederne bliver tvunget til at afskedige medarbejdere. Og i vores erhverv og lønudgifter den største post, så der er akut brug for at kigge på lønkompensation.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Fem markante hoteller vender tilbage til HORESTA
26-06-2026
-
Sommerens vigtigste tjek: Unge medarbejdere
26-06-2026
PRESSEKLIP
-
Cofoco sætter ny overskudsrekord
26-06-2026
-
Ny Scandic-kæde udvider til endnu et nordisk marked
26-06-2026
-
Danmarks rigeste mand vil købe Aarhus Airport
26-06-2026
-
Milliondonation skal sikre nordjysk attraktion
26-06-2026
-
De Konservative vil styrke turismens rammevilkår
26-06-2026
-
Ny ledelse sætter kursen på Hotel Pejsegården
26-06-2026
-
Nu åbner ny turismeuddannelse for ansøgere
26-06-2026
-
Internationalt: Hotel Hans Egede i Nuuk løfter resultatet markant
26-06-2026