Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mens finanskrisen kostede mange flere arbejdspladser på Fyn og i Jylland end i hovedstadsområdet, tyder meget på, at hovedstaden kan blive ramt hårdt denne gang, skriver Berlingske.
Det skyldes, at det især er de erhverv, der normalt samler mennesker, som står for skud denne gang. Restauranter, hoteller, konferencer, natklubber, taxivognmænd, busselskaber og alle erhverv, der leverer ind til dem, oplever i disse dage, at deres ordrebøger i lynets hast bliver tømt.
Beskederne tikker løbende ind hos HORESTA om hoteller og restauranter, der lukker i hele landet.
”Kroner og øremæssigt vil det få klart den største effekt i København, det er jeg ikke i tvivl om. Men hvis man kigger på turismens betydning i kystområder som for eksempel Bornholm, Tønder og Varde, fylder turismen rigtig meget i forhold til andre erhverv, og derfor er man ekstra afhængig af den økonomi og de arbejdspladser, som turismen skaber,” siger Kirsten Munch, der er politisk direktør i HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026