Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den bornholmske hotel- og restaurationsbranche mangler arbejdskraft. Derfor er en række aktører i turisterhvervet gået sammen om at udvikle nye tiltag, som skal sikre branchen til den kommende sæson, skriver TV2 Bornholm.

Dels skal der tiltrækkes arbejdskraft og dels skal der sikres relevante kursusmuligheder for medarbejdere, der allerede er ansat.

”Det er næsten gratis at investere i efteruddannelse for de overenskomstansatte medarbejdere, som gerne vil afsted på kursus,” siger chefkonsulent Lene Wendelboe fra den virksomhedsopsøgende projektindsats ”JA TAK til efteruddannelse”, som HORESTA og 3F har igangsat.

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet

Flere politikere på Københavns Rådhus ønsker nu strammere regler for udlejningscykler, som de mener fylder for meget på fortove og i gader. HORESTA udtalte sig om sagen i TV2 Kosmopol onsdag. Branchen bakker op om, at cyklerne ikke skal være til gene i bybilledet, og arbejder for at informere turister bedre.

Ny minister vil videre med modernisering af planloven

Turismeminister Signe Munk (SF) vil samarbejde med forligskredsen om den planlovsændring, der blev sat på pause af folketingsvalget. Turismeerhvervet afventer fortsat afklaring om, hvornår lovforslaget genoptages, og om regeringen ønsker ændringer i indholdet.

Log ind