Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den danske hovedstad er af Unesco blevet udvalgt som Verdens Arkitekturhovedstad i 2023 - som den blot anden by nogensinde, skriver B.T. Som en del af pakken kommer København til at huse den internationale arkitektforening UIA's verdenskongres med op mod 15.000 deltagere.

Det oplyser Københavns Kommunes Økonomiforvaltning i en pressemeddelelse. Både politikerne og Wonderful Copenhagen jubler over udnævnelsen.

”Nu kommer verdens øjne til at hvile på København som arkitekturby, og jeg glæder mig til at vise alt det gode, som København står for,” siger Teknik- og Miljøborgmester i Københavns Kommune, Ninna Hedeager Olsen (EL).

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Log ind