Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

”Kom nu med de retningslinjer! Det kan da ikke være så svært,” siger Christian Aarø, som driver den tostjernede Michelin-restaurant AOC samt No. 2 og Trio, der begge befinder sig i den højere ende af mellemlaget, skriver Berlingske.

Ligesom de andre af en håndfuld restauratører, som Berlingske har talt med, har Christian Aarø besluttet sig for at åbne sine restauranter i næste uge, men han mangler de sidste retningslinjer, som forventes at komme, efter at HORESTA har haft møde med erhvervsminister Simon Kollerup (S) for at kunne åbne.

Det handler især om kravet om, at der skal være fire kvadratmeter pr. gæst, som det gælder for storcentre og -magasiner.

Læs hele historien her.

Folkemødet 2026

HORESTA er igen i år til stede på Folkemødet, hvor vi samler politikere, beslutningstagere og branchens aktører til debatter om turisme, hoteller, restauranter og de vilkår, der former erhvervet. Her sætter vi branchens dagsordener til debat og bringer erhvervets perspektiver ind i de politiske samtaler.

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Log ind