Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Sundhedsstyrelsen anbefaler nu en meters afstand i stedet for to mellem mennesker i langt de fleste tilfælde. Den ændring modtages med kyshånd hos HORESTA. Direktør Katia Østergaard kalder det fornuftigt, at Sundhedsstyrelsen har kigget mod udlandet. Blandt andet i Norge har en meters afstand været det gældende princip, skriver Berlingske.
Hun siger, at man ikke helt kan gøre regnestykket op for, hvor meget mere kapacitet en meters mindre afstand vil give. Men det er ”en del”, siger hun. Der er dog også andre parametre, der spiller ind.
Eksempelvis reglerne for hvor mange mennesker der må være per kvadratmeter. I Sundhedsstyrelsens nye anbefalinger står der ikke noget om kvadratmeterkrav. Der bør man individuelt gå ind at se på brancherne, og hvad der giver mest mening, mener Katia Østergaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bakken nærmer sig ny sæsonrekord
25-08-2026
-
Debat: HORESTA efterlyser at blikket på gastroturismen fastholdes
25-08-2026
-
Ny rapport stiller spørgsmål ved overturisme
25-08-2026
-
HORESTA: Byretsdom sætter vigtigt fokus på ulovlige skyggehoteller
25-08-2026
-
Copenhagen Marriott får ny direktør efter fem år
25-08-2026
-
Tidligere Ørsted-kontorer kan blive til hotel
25-08-2026
-
Jyllandsakvariet udvider efter markant gæstestrøm
25-08-2026
-
Nyt partnerskab skal løfte turismen i Køge
25-08-2026
-
Internationalt: Saudi-Arabien investerer 45 mia. kr. i forlystelsesparker
25-08-2026