Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ordningen om lønkompensation står til at udløbe midt i sommerferien, 8. juli, hvilket ”måske ikke er det mest hensigtsmæssige tidspunkt” at slutte ordningen på, siger finansminister Nicolai Wammen til TV2.dk. Han vil indkalde arbejdsmarkedets parter til en forhandling i denne uge, hvor regeringens udgangspunkt vil være at forlænge ordningen til august, skriver Standby.dk.

I en pressemeddelelse onsdag understregede HORESTA, at store dele af hotel-, restaurant- og turisterhvervet er afskåret fra 75 og 100 procent af forretningsgrundlaget. Derfor er det alt for tidligt at tale om en udfasning af hjælpepakkerne for dette erhverv.

”Vi risikerer en bølge af konkurser og afskedigelser, hvis man bremser hårdt op nu,” siger Katia K. Østergaard, administrerende direktør i HORESTA.

Læs hele historien her.

Morten Dahlin får ny rolle i Venstre

Fungernede turismeminister Morten Dahlin er udpeget som ny gruppeformand for Venstres folketingsgruppe. Udnævnelsen sker midt i igangværende regeringsforhandlinger.

Mikkeller vender tab til rekordoverskud

Mikkeller er tilbage i plus efter flere år med underskud. Bryggeriet vil nu satse på franchise og international ekspansion med ambition om markant vækst.

Log ind