Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den 28. april blev der afholdt generalforsamling i VisitNordsjælland, hvor repræsentantskabets medlemmer grundet COVID-19 mødtes på en lidt anderledes facon end vanligt - via videokonference.

Ved generalforsamlingen blev Per Frost Henriksen, byrådsmedlem i Fredensborg Kommune, valgt som VisitNordsjællands formand. Per Frost Henriksen har siden 9. december 2019 fungeret som formand for VisitNordsjællands bestyrelse.

Per Frost Henriksen har siddet i VisitNordsjællands bestyrelsen igennem en årrække og kommer med en bred politisk ledererfaring fra 30 år i kommunalpolitik og medlem af en del bestyrelser. Han er blandt andet formand for DGI Nordsjælland og FGU Øresund og medlem af Nationalparkrådet for Kongernes Nordsjælland.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Log ind