Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Inden lukningen gik det rigtig godt for Restaurant Jordnær. Mindre end et år efter parret åbnede restauranten i 2017, modtog de deres første Michelin-stjerne. Året efter genvandt de den, og i februar 2020 modtog de hele to stjerner, skriver Finans.dk.
Lukningen af Restaurant Jordnær har sat en naturlig stopper for madglade gæster, der er villige til at betale for gourmetmad. Og hvis restauranten ikke snart får lov at åbne dørene, vil det skabe økonomiske problemer for Tina Kragh og Eric Vildgaard.
Det er passionerede restauratører som Tina Kragh og Eric Vildgaard, der har sikret, at den danske gastronomiscene i dag er i verdensklasse. Inden coronaepidemien tvang flytrafikken ned på jorden, fløj såkaldte gastroturister fra hele verden til Danmark for at betale tusindvis af kroner for dansk gourmetmad.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026