Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Direktøren for Nyborg Strand Hotel & Konferencecenter slår ud med armene mod en tom sal. Normalt ville der ud over Jan G. Larsen selv være plads til 899 mennesker. Men på grund af coronakrisen er det efterhånden længe siden, at det store konferencelokale har set en blazer og et par blanke sko, skriver TV2 Fyn.
”Vi er klar til en forsigtig åbning, hvis der kommer klare retningslinjer. Men jeg mangler datoer, antal (personer, red.) og kriterier,” lyder Jan G. Larsens bøn til politikerne.
Sten Slot, formand for HORESTA i Region Syddanmark, advarer samtidig mod at stoppe for hjælpepakkerne for tidligt. Den her industri har lidt så store tab allerede nu, så det varer nok to år, før vi er oppe at køre igen. Der er brug for nogle hjælpepakker, siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli øger omsætningen trods lavere resultat
14-08-2026
-
Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne
14-08-2026
-
Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen
14-08-2026
-
Ankestyrelsen trækker udtalelse efter behov for afklaring
14-08-2026
-
Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser
14-08-2026
-
Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum
14-08-2026
-
Internationalt: Roomservice kan rumme et stort uudnyttet omsætningspotentiale
14-08-2026