Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

På et pressemøde i statsministeriet tirsdag formiddag præsenterede sundhedsminister Magnus Heunicke (S) regeringens nye planer for at neddæmpe coronasmitten yderligere i det danske samfund. Samtidig lød det fra ministeren, at kommunerne vil stille feriecentre, hoteller eller lignende til rådighed som et frivilligt tilbud om selvisolation, skriver TV2 Lorry.

Det initiativ byder man velkommen hos Danhostel, der som kæde har 63 vandrerhjem fordelt i hele landet. I HORESTA afventer man med spænding for at høre, hvordan ordningen konkret skal udmønte sig.

”Vi er først og fremmest rigtig glade for det, for vi har rigtig mange værelser, som står tomme. Og virksomhederne har brug for omsætning,” siger Nadeem Wasi, som er medlemschef hos HORESTA.

Læs hele historien her.

Minister skal svare på effekten af turistskat

Et forslag om en turistskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus har udløst spørgsmål i Folketinget. Mads Strange fra Liberal Alliance vil have belyst de økonomiske konsekvenser af en turistskat både lokalt og i hele Danmark.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Medlemsfordel: Få sikre og stabile IT-løsninger med RAW IT

En stabil og sikker IT-infrastruktur er afgørende for den daglige drift på hoteller og restauranter. Som medlem af HORESTA får du attraktive medlemsvilkår hos RAW IT, der leverer IT-løsninger med fokus på bl.a. drift, sikkerhed, cloud og support.

Log ind