Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

HORESTA ser som udgangspunkt positivt på tiltaget om udeservering, fordi man her er fortaler for, at der kommer aktivitet i branchen - selv om den bliver minimal. Sådan lyder meldingen fra Katia K. Østergaard, adm. direktør i HORESTA, til Berlingske.

Hun understreger dog, at det langtfra er alle restauranter og caféer, der står til at få gavn af tiltaget, da det kun er et fåtal, for hvem udeservering overhovedet er muligt. Dertil hæfter også HORESTA sig ved, at hjælpepakkerne bør tilpasses undervejs i genåbningsfasen.

”Udeservering vil være et lille skridt i den rigtige retning, når det gælder om at få omsætning i vores forretninger igen. Men også kun et lille skridt. Det vil langtfra være relevant for alle, og det vil langtfra sikre økonomien. Men det kan være et godt første skridt i en genåbning af erhvervet,” lyder det fra Katia K. Østergaard.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Log ind