Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Restaurantkæden Gorm’s opstod under finanskrisen og får en overbygning under coronakrisen, hvis alting vel at mærke flasker sig for medstifter og adm. direktør Christian Madsen, skriver Finans.dk.
Det betyder, at alle mulige idéer vil blive afprøvet i de kommende måneder, fordi forretningen er nødt til at bygge flyet i luften, sådan som Christian Madsen formulerer det. Af samme grund har han ikke lyst til at afsløre for meget, men tegner dog et billede, hvor takeaway-forretningen ikke overraskende bliver den afgørende løftestang.
I lighed med så mange andre restaurationer er Gorm’s udfordring nemlig, at det er svært at indføre højere priser eller at sælge mere til de samme gæster i en situation, hvor branchen skal berede sig på mange tomme borde.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bakken nærmer sig ny sæsonrekord
25-08-2026
-
Debat: HORESTA efterlyser at blikket på gastroturismen fastholdes
25-08-2026
-
Ny rapport stiller spørgsmål ved overturisme
25-08-2026
-
HORESTA: Byretsdom sætter vigtigt fokus på ulovlige skyggehoteller
25-08-2026
-
Copenhagen Marriott får ny direktør efter fem år
25-08-2026
-
Tidligere Ørsted-kontorer kan blive til hotel
25-08-2026
-
Jyllandsakvariet udvider efter markant gæstestrøm
25-08-2026
-
Nyt partnerskab skal løfte turismen i Køge
25-08-2026
-
Internationalt: Saudi-Arabien investerer 45 mia. kr. i forlystelsesparker
25-08-2026