Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I Djurs Sommerland tripper man efter at kunne åbne dørene og skyde sæsonen i gang, men som de fleste andre steder i Danmark, har parken måttet væbne sig med tålmodighed og acceptere uvisheden, skriver TV2 Østjylland.
”Lige nu investerer vi et tocifret millionbeløb på at gøre klar uden rigtig at vide, hvad og hvornår vi gør klar til,” siger direktør for Djurs Sommerland, Henrik B. Nielsen, til TV2 ØSTJYLLAND.
Djurs Sommerland har en plan for, hvordan forlystelsesparken kan åbnes på en forsvarlig måde. Det indebærer for eksempel skiltning, som vi kender det fra supermarkeder.
Sommerlandet arbejder blandt andet på en løsning for køsystemerne, så de kan få gæsterne til at holde afstand, imens de står og venter på at få lov til prøve en forlystelse.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Subway åbner første restaurant i ny dansk storsatsning
18-09-2025
-
Venstre åben for udeservering på Rådhuspladsen
18-09-2025
-
Femernforbindelsen risikerer mindst et års forsinkelse
18-09-2025
-
HORESTA udvider direktion med juridisk direktør
18-09-2025
-
Marriott nærmer sig 250 mio. medlemmer i bonusprogram
18-09-2025
-
Schackenborg frasælger jord for at satse på turisme
18-09-2025
-
Trepartsaftale åbner for turismeudvikling i Sydfyn
18-09-2025
-
Museerne fortsætter rekordkurs – kulturturisme i vækst
18-09-2025
-
Bornholm lancerer chatagent for turister
18-09-2025