Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I Djurs Sommerland tripper man efter at kunne åbne dørene og skyde sæsonen i gang, men som de fleste andre steder i Danmark, har parken måttet væbne sig med tålmodighed og acceptere uvisheden, skriver TV2 Østjylland.
”Lige nu investerer vi et tocifret millionbeløb på at gøre klar uden rigtig at vide, hvad og hvornår vi gør klar til,” siger direktør for Djurs Sommerland, Henrik B. Nielsen, til TV2 ØSTJYLLAND.
Djurs Sommerland har en plan for, hvordan forlystelsesparken kan åbnes på en forsvarlig måde. Det indebærer for eksempel skiltning, som vi kender det fra supermarkeder.
Sommerlandet arbejder blandt andet på en løsning for køsystemerne, så de kan få gæsterne til at holde afstand, imens de står og venter på at få lov til prøve en forlystelse.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026