Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

HORESTA mener, at det er for tidligt at udfase hjælpepakkerne, da hotel-, restaurant- og turisterhvervet trods den gradvise genåbning stadig er helt i knæ, skriver Berlingske.

”Omsætningen i erhvervet er fortsat ekstremt lav. Lige nu mangler vi mellem 75 og 100 procent af vores forretningsgrundlag, alene som følge af de gældende restriktioner. Vi risikerer en bølge af konkurser og afskedigelser, hvis man bremser hårdt op nu,” siger Katia K. Østergaard, adm. direktør i HORESTA.

Trine Richter er direktør for Bornholm Hotels, der driver tre hoteller på ferieøen. Hun fortæller, at alle tre hoteller har mistet omsætning fra marts til september på grund af annullerede fester, konferencer og ferieophold. Den omsætning kan hotellerne umuligt nå at indhente, og de faste omkostninger går ikke væk, påpeger hun.

Hun foreslår, at regeringen indfører lavere moms på hotel- og restaurantydelser samt indfører et fradrag for borgere og virksomheder i forbindelse med hotelovernatning og restaurantbesøg.

Læs hele historien her.

Morten Dahlin får ny rolle i Venstre

Fungernede turismeminister Morten Dahlin er udpeget som ny gruppeformand for Venstres folketingsgruppe. Udnævnelsen sker midt i igangværende regeringsforhandlinger.

Bornholm Hotels øger overskuddet markant

Hotelkæden Bornholm Hotels, der står bag tre hoteller på Bornholm forbedrer resultatet og registrerer flere gæster. Samtidig peger ledelsen på fremgang i både konferencer og spaophold.

Log ind