Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Christian Lund Andersen kigger formørket frem mod årets lyse sommermåneder. Indehaveren af Kongensbro Kro i Ans By nord for Silkeborg frygter at måtte udskrive fyresedler til den tid, hvis regeringen lytter til sit økonomiske ekspertråds anbefaling og udfaser lønkompensationen 8. juli, skriver EB.dk.

Ekspertrådet anslår, at udfasningen resulterer i, at omkring halvdelen af de 200.000 personer, der i dag får deres løn dækket af lønkompensation, risikerer at blive fyret.

Før corona-krisen hentede Christian Lund Andersen en stor del af sin omsætning i disse måneder, fordi han afholder bryllupper om sommeren. I år har de fleste af hans kunder enten aflyst eller udskudt festen på grund af forsamlingsforbuddet.

”Hvis ikke jeg må have 90-100 personer samlet, bliver jeg ramt. Så det (fyringer, red.) frygter jeg helt sikkert,” siger han.

Læs hele historien her.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Log ind