Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Lidt over fire millioner udenlandske turister gæstede Danmark i perioden juni-til august sidste år. Det viser et notat, som er udarbejdet til Erhvervsministeriet med data fra Danmarks Statistik og VisitDenmark, skriver Ritzau.

2,4 millioner turister kom fra nærmarkederne. Det vil sige Tyskland, de skandinaviske lande, Storbritannien og Holland.

Alene 1,2 millioner tyskere gæstede Danmark i sommermånederne sidste år. Og det er især dem, som mange partier mener, bør have lov til at holde ferie i Danmark hurtigst muligt.

Læs hele historien her.

Gastrodanmark er trækplaster for mange turister

Dansk gastronomi tiltrækker flere internationale gæster, og både Michelin-restauranter, sociale medier og kendte profiler er med til at styrke Danmarks position. Udviklingen mærkes også uden for de største byer.

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

Log ind