Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Københavns Lufthavn og hotellerne er i knæ. Mange små spisesteder og butikker, der lever af turister, må også fyre personale eller dreje nøglen om. Sådan skriver overborgmester i København, Frank Jensen, og formand for HK Hovedstaden, Christian Grønnemark, i Politiken.
Mange små spisesteder og butikker, der lever af turister, må også fyre personale eller dreje nøglen om. Virksomhederne i København regner samlet med at tabe næsten en tredjedel af deres omsætning - for turismeerhvervet er det hele 50 procent.
”Desværre er det efterhånden næsten outreret at tale Københavns sag. Det undrer os ærlig talt. For det er en farlig myte, at får den ene landsdel noget, går det ud over en anden. Måske kan København for os herhjemme ligne den stærke i skolegården. Men ude i den store verden er København en lilleput, der har formået at spille i de stores liga på trods af sin størrelse takket være en værdifuld opbakning hjemmefra,” skriver de to afsendere på indlægget.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026