Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Københavns Lufthavn og hotellerne er i knæ. Mange små spisesteder og butikker, der lever af turister, må også fyre personale eller dreje nøglen om. Sådan skriver overborgmester i København, Frank Jensen, og formand for HK Hovedstaden, Christian Grønnemark, i Politiken.
Mange små spisesteder og butikker, der lever af turister, må også fyre personale eller dreje nøglen om. Virksomhederne i København regner samlet med at tabe næsten en tredjedel af deres omsætning - for turismeerhvervet er det hele 50 procent.
”Desværre er det efterhånden næsten outreret at tale Københavns sag. Det undrer os ærlig talt. For det er en farlig myte, at får den ene landsdel noget, går det ud over en anden. Måske kan København for os herhjemme ligne den stærke i skolegården. Men ude i den store verden er København en lilleput, der har formået at spille i de stores liga på trods af sin størrelse takket være en værdifuld opbakning hjemmefra,” skriver de to afsendere på indlægget.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Eksperter tror på Noma-comeback
16-06-2026
-
Go Hotels skyder hotelbyggeri i gang: 233 værelser på vej til Amager
16-06-2026
-
Ny analyse fremhæver værdien af international arbejdskraft
16-06-2026
-
Danmark og 10 andre EU-lande i opråb mod russiske turister
16-06-2026
-
HORESTA i fælles brancheopråb mod skæv momsreform
16-06-2026
-
Arthur Hotels leverer bedre resultat end ventet
16-06-2026
-
Charlottehaven tilbage i plus
16-06-2026
-
Burgerkæde fejrer jubilæum for fire dages arbejdsuge
16-06-2026
-
Internationalt: Gigaopkøb samler nordiske rejsegiganter
16-06-2026