Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Flere, især mindre, forretninger undlader i dag at give kunderne mulighed for at betale med Dankortet, fordi de vurderer, at udgiften ikke står mål med fordelene. Denne udfordring gør regeringen nu noget ved.
Med de nye regler vil forretningerne fremover kunne vælge mellem enten at betale et fast abonnement, ligesom i dag, eller at skifte til en værdibaseret prismodel, hvor forretningerne betaler en procentsats per transaktion. Sidstnævnte model for opkrævning bliver i dag brugt for en række andre betalingskort, men har ikke været tilgængelig for Dankortet før nu.
De nye regler fordeler samtidig omkostningerne til Dankort-systemet mere ligeligt mellem de enkelte forretninger. Ændringerne gør det samlet set attraktivt for flere forretninger at modtage Dankortet.
Erhvervsminister Simon Kollerup:
"Det er vigtigt, at danske forbrugere og detailhandlen har adgang til billige, effektive og sikre betalingsløsninger. Dankortet er en både billig, effektiv og sikker betalingsløsning, og jeg er derfor glad for at kunne understøtte fremtidssikringen af Dankortet. Det vil være til gavn for både forbrugerne og forretningerne, der særligt i denne tid har brug for så gode rammevilkår som muligt."
De nye regler vil træde i kraft pr. 1. juli 2020.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026