Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
To ud af tre københavnske hoteller har mistet mere end 80 pct. af omsætningen, viser en ny HORESTA-analyse. Et af dem er Hotel Rye115, hvor Claus Højbjerg Andersen er ejer, fortæller DR P4 København.
”Vi har fået en dobbelt-mavepuster. Først krisen og nedlukningen, og derefter restriktionerne om, at turisterne ikke må have overnatninger i København (med mindre de minimum har haft seks overnatninger uden for København og Frederiksberg forinden),” fortæller Claus Højbjerg Andersen.
Han forventer en belægning på 25-30 pct. over sommeren, og derfor har virksomheden været nødt til at afskedige alle medarbejdere.
Claus Højbjerg Andersen mener, at hotellets største læring har været øget fokus på danske gæster, som også vil fortsætte efter restriktionerne på grænserne hæves fuldstændigt.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026