Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Flere danskere vil i år holde sommerferie i Danmark. Men de kan langtfra opveje fraværet at udenlandske turister. Genåbningen af grænserne, der fra 15. juni tillader tyskere, nordmænd og islændinge at komme på besøg, men holder alle andre ude, møder voldsom kritik i turistbranchen og i erhvervslivet, skriver Ritzau.
”Det er en helt utrolig skævvridning af turisme-Danmark, som det er svært at se den store pointe i. De udenlandske turister kan godt gå rundt inde i København hele dagen, men når de skal sove, skal det foregå i provinsen,” siger Katia K. Østergaard, adm. direktør i HORESTA.
Det virker fuldstændig ulogisk, mener hun. Samtidig sender man et signal til danske turister om, at det er farligt at bo på hotel i hovedstaden.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026