Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Flere danskere vil i år holde sommerferie i Danmark. Men de kan langtfra opveje fraværet at udenlandske turister. Genåbningen af grænserne, der fra 15. juni tillader tyskere, nordmænd og islændinge at komme på besøg, men holder alle andre ude, møder voldsom kritik i turistbranchen og i erhvervslivet, skriver Ritzau.
”Det er en helt utrolig skævvridning af turisme-Danmark, som det er svært at se den store pointe i. De udenlandske turister kan godt gå rundt inde i København hele dagen, men når de skal sove, skal det foregå i provinsen,” siger Katia K. Østergaard, adm. direktør i HORESTA.
Det virker fuldstændig ulogisk, mener hun. Samtidig sender man et signal til danske turister om, at det er farligt at bo på hotel i hovedstaden.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bakken nærmer sig ny sæsonrekord
25-08-2026
-
Debat: HORESTA efterlyser at blikket på gastroturismen fastholdes
25-08-2026
-
Ny rapport stiller spørgsmål ved overturisme
25-08-2026
-
HORESTA: Byretsdom sætter vigtigt fokus på ulovlige skyggehoteller
25-08-2026
-
Copenhagen Marriott får ny direktør efter fem år
25-08-2026
-
Tidligere Ørsted-kontorer kan blive til hotel
25-08-2026
-
Jyllandsakvariet udvider efter markant gæstestrøm
25-08-2026
-
Nyt partnerskab skal løfte turismen i Køge
25-08-2026
-
Internationalt: Saudi-Arabien investerer 45 mia. kr. i forlystelsesparker
25-08-2026