Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fra i dag åbner Danmark grænsen til Norge, Tyskland og Island. Men kun på klem. For regeringens grænseåbning bliver knyttet til krav om, at turisterne skal forevise seks bookede overnatninger, skriver Standby.dk.
”Jeg efterlyser den sundhedsfaglige dokumentation for beslutningen om, at turisterne skal book mindst seks overnatninger for at komme til Danmark. Det har katastrofale konsekvenser, koster tusindvis af arbejdspladser og virker fuldstændig ude af proportioner,” siger HORESTAs administrerende direktør, Katia K. Østergaard, til STANDBY.dk og tilføjer:
“Dette bør ændres straks, ligesom Danmark bør følge resten af EU og – helt i tråd med EU kommissionen anbefalinger – åbne grænserne allerede fra på mandag.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026