Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Comwell Hvide Hus Aalborg melder om et overskud efter skat i 2019 på lidt over 4,1 millioner kroner. Det er en smule mindre end i 2018. Ledelsen erklærer 2019 som endnu "et år med succes, hvor resultaterne til fulde når forventningerne", skriver Nordjyske Stiftstidende.

Resultatet efter skat i Comwell Rebild Bakker i 2019 er et underskud på 2,7 millioner kroner. På trods af millionunderskuddet er der tale om en væsentlig forbedring i forhold til 2018, hvor tabet lød på 5,9 millioner kroner.

Ledelsen forklarer fremgangen med tilskæring af tilbuddene til kunderne - fokus er på forretningsrejsende og konferencer - og med omkostningsbesparelser.

Læs hele historien her.

Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus

Omkring 1.000 nye hotelværelser er på vej i Aarhus, men Bühlmann Hotels ser fortsat plads til mindre luksushoteller. Boutiquehotellet Villa Provence vil styrke sin position på markedet med ambitionen om at opnå en Michelin nøgle.

Aarhus skal finde gæster til 1.000 nye hotelværelser

Hotelkapaciteten i Aarhus står foran en stigning på godt 30 pct. med næsten 1.000 nye værelser. Hotellerne mærker endnu ikke en markant skærpet konkurrence, men både branchen og VisitAarhus har øget fokus på at tiltrække flere gæster til byen.

Log ind