Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er ikke småting, som Munkebjerg Hotel og administrerende direktør René Aarby Sørensen har været igennem sammen, og nu kan René fejre sit 25-årsjubilæum.
Munkebjerg Hotel havde fuld fart på forretningen i starten af nullerne. Det gik så godt, at det var svært at skaffe tilstrækkelig kvalificeret arbejdskraft, og i 2006 begyndte en omfattende renovering af hotellet. Men da det i 2008 stod færdigt, forvandlede markedet sig med et fingerknips fra rødglødende til iskoldt, og Munkebjerg Hotel blev øjeblikkelig hårdt ramt af finanskrisen.
Med stort fokus på besparelser, som tog toppen af krisen for Munkebjerg Hotel, begyndte det at gå fremad igen. Men så gik alle forbedringer og besparelser op i flammer.
I julen 2012 svigtede termosikringen i frituren, olien selvantændte, og der gik ild i køkkenet, og den bredte sig til tagkonstruktionen. - 1.500 kvadratmeter brændte ned til grunden.
Dagen bliver markeret fredag den 10. juli 2020, kl. 14-17, på Munkebjerg Hotel.
Hotellet beder venligst om tilmelding på linket her, senest onsdag den 1. juli 2020.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026