Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der er ikke mange udenlandske gæster i København, men de besøgende skal have en god og ’grøn’ oplevelse. Derfor var foreningen af hotelansatte ’De Gylde Nøgler’ gået sammen om at samle skrald til både lands og vands, fortæller TV2 Lorry.

Formand Uffe Sørensen siger:

”Os hotelansatte er jo meget afhængige af, at København står pænt. Lige nu savner vi mange internationale gæster, og når de kommer, vil vi gerne vise et København, som står knivskarpt,” lyder det.

Se indslaget her.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Log ind