Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Rosévin rimer på sommer og på sol. Og nu rimer det også på søndag. Fra Nimb Roof, der til hverdag er forbeholdt Nimb Hotels gæster og klubmedlemmer, kan andre nu også henlægge eftermiddagen og den tidlige aften til tagterrassen med byens nok mest hypede pool og udsigt til byens tårne. Det sker med arrangementet »Nimb Roof Cookout Sunday«, der blev skudt i gang forleden, skriver Berlingske.
”Søndag eftermiddag er der aldrig nogen, der laver noget i København. Derfor ville vi gerne introducere noget nyt med comfort food og afslappet atmosfære,” siger Operations Director på Nimb Mikkel Ustrup.
Eftermiddagen begynder med en champagnecocktail med jordbær, mens stedets DJ sørger for chilloutmusik, der sender tankerne mod en storby i Sydeuropa.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026