Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Regeringen og en række af Folketingets partier er blevet enige om et nyt initiativ til at sætte gang i dansk økonomi, skriver Standby.dk.

”Flere initiativer i aftalen vil understøtte omsætningen i vores erhverv. Det gælder særligt frigivelsen af feriepenge, som dog kræver, at danskerne viser samfundssind og rent faktisk bruger pengene på ferie og oplevelser i Danmark”, siger HORESTA administrerende direktør, Katia K. Østergaard.

HORESTA efterlyser samtidig mere målrettede initiativer, som kan sætte gang i turisme- og oplevelsesøkonomien her og nu. Erhvervet har været stort set uden omsætning i flere måneder, og mange virksomheder vil være det i mange måneder endnu. Derfor er der brug for initiativer, som kan aftalen og hjælpe med at holde hånden under virksomhederne og de danske arbejdspladser. Præcis som regeringen har lovet, siger Katia K. Østergaard.

Læs hele historien her.

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind