Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Alt tyder på, at kokke, tjenere og andet personale lever op til myndighedernes opfordringer om at holde afstand, vaske hænder og i øvrigt holde hygiejnefanen højt. Fra en rundspørge blandt godt et dusin af Fødevarestyrelsens tilsynsførende forlyder det, at langt de fleste spisesteder har styr på butikken, og endda har brugt nedlukningen til en grundig forårsrengøring, skriver Mogens Jensen (S), fødevareminister, i Herning Folkeblad.

”Rent faktisk viser Fødevarestyrelsens stikprøvekontroller da også år efter år, at langt de fleste butikker har pænt styr på reglerne. Således har otte ud af 10 cafeer og restauranter en glad smiley. Og af de hen ved fire procent, ud af knap 20.000 kontrollerede cafeer og restauranter, der årligt får en sur smiley, har stort set alle rettet op, når Fødevarestyrelsen kommer på opfølgende kontrol.”

Han skriver til både de nye og de etablerede kræfter i branchen, at der er både klapsalver og skulderklap for den arbejdsomhed, der er lagt i forberedelserne op til genåbningen. Også tak for, at Fødevarestyrelsen er blevet modtaget med smil midt i jeres engagement med at få butikken op i omdrejninger forsvarligt og ansvarligt. Og en særlig tak for den fleksibilitet som rigtig mange af jer også udviste i forbindelse med nedlukningen, hvor mange sadlede om og satsede langt mere på takeaway.

Læs hele indlægget her.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

De Konservative vil styrke turismens rammevilkår

Turismen er et af Danmarks største erhverv, men får ikke politisk opmærksomhed svarende til sin betydning, mener Det Konservative Folkeparti. Partiet efterlyser bedre rammevilkår frem for øget regulering.

Log ind