Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Som statsminister Mette Frederiksen annoncerede på fredagens pressemøde, så er det kun turister fra Norge, Island og Tyskland, der er velkomne i Danmark fra den 15. juni - og de må endda ikke overnatte indenfor kommunegrænserne i København og på Frederiksberg, skriver TV2Lorry.
Samtidig med beskeden om en sommerperiode med manglende turisme, har Københavns Kommune netop genåbnet jobcentrene. Det betyder, at de ledige igen mødes af krav om at søge arbejde, krav som ellers har været droppet under coronakrisen. Og det er John Ekebjærg-Jakobsen, formand for 3F København, godt og grundigt træt af.
”Det er jo helt grotesk, og giver ingen mening. Det er spild af ressourcer og hjælper ikke vores medlemmer, når der alligevel ikke er jobs at få i København. Vi skal have åbnet for nogle arbejdspladser og have gang i noget uddannelse til dem, der ikke kommer i job, så de har bedre chancer for at få et job senere.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026