Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter et årti med brede smil i hotelbranchen repræsenterer 2020 og coronakrisen den mur, som sætter en stopper for de gode tider. I en ny analyse vurderer erhvervsmægleren Colliers, at vi skal frem til 2023, før visse typer af overnatninger på landets hoteller hæver sig over det niveau, vi så, lige før coronaen ramte, skriver EjendomsWatch.dk.

Ifølge Peter Winther, adm. direktør og partner hos Colliers, er der pt. tale om "et frit fald i hotelovernatningerne som følge af corona", hvilket har ført til forsigtighed blandt de investorer, som red med på den voksende hotelbølge op gennem 2010'erne.

"Øget turisme er den væsentligste driver for efterspørgslen. Mit bud er, at vi skal godt ind i 2022, før vi nærmer os samme antal overnatninger som i 2019. På den baggrund er det klart, at investorerne søger mod mere sikre investeringer som boligejendomme", udtaler Peter Winther i pressemeddelelsen.

Læs hele historien her.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind