Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Regeringens krav for ophold af minimum seks dages varighed for turister, gør nemlig, at hotelbranchen nu kommer til at bløde bookinger, vurderer Benny Schou, direktør for Hotel Balka Strand og formand for HORESTA Bornholm, til Bornholms Tidende.
”Udenlandske turister booker i gennemsnit ophold på to til tre dage på hotel. Det gælder sådan set hele sæsonen, og på grund af kravet om seks dage, mister vi nu de bookinger. Så det er positivt for campingpladser og sommerhusområder, men ikke for os,” siger Benny Schou.
For sit eget hotel på Balka Strand, vurderer han, at man henover sæsonen vil miste godt 80 procent af de udenlandske - primært tyske - turister. Samlet udgør de 60 procent af alle gæster. Og det bliver svært at udfylde hullet med danske turister, mener han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Grand Hotel i Odense får ny ejer og sigter mod fem stjerner
29-10-2026
-
BWH Hotels skifter navn til WorldHotels
29-10-2026
-
Tivoli øger omsætningen efter ny japansk satsning
29-10-2026
-
Minister genoptager undersøgelse af fødevarepriser
29-10-2026
-
Turismeerhvervet håber på mere politisk opmærksomhed efter ny minister
29-10-2026
-
Radisson-hotel i Aalborg får grønt lys til udvidelse
29-10-2026
-
Museer på Lolland-Falster får green attraction-miljømærke
29-10-2026