Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det er ikke bare spisestederne i Svendborg, det løber hurtigt for at følge med det stigende antal gæster. Danske ferie- og kystbyer oplever generelt i disse uger et boom i efterspørgslen på både spiseoplevelser og hotelovernatninger, lyder det fra HORESTA, skriver Fyens.

”Mange danskere vælger at holde ferie hjemme. Det betyder, at flere af vores medlemmer i ferie- og kystbyer oplever sommermånederne positivt,” siger chef for turisme- og oplevelsesøkonomi hos HORESTA, Annette Hyldebrandt.

Ikke alle oplever dog stigende turisme. I de større danske byer er hotellerne ikke lige så overrendt som feriebyerne, lyder det fra brancheforeningen. Især reglen om, at turister skal minimum overnatte seks dage i Danmark for at krydse grænsen, sætter en kæp i hjulet.

Læs hele historien her.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Nyt luksusresort i Tisvildeleje rykker et skridt nærmere

Gribskov Kommune har sat gang i planarbejdet for en omfattende udvikling af Sankt Helene i Tisvildeleje. Projektet omfatter omkring 300 hotelværelser og ferieenheder med cirka 1.000 sengepladser samt restaurant, spa, wellness og konferencefaciliteter.

Nyt partnerskab skal løfte turismen i Køge

Et nyt samarbejde mellem Køge Kommune, Wonderful Copenhagen og Visit Sydsjælland & Møn skal tiltrække flere danske og internationale gæster. Fokus er blandt andet på erhvervsturisme, endagsbesøg og flere gæster uden for højsæsonen.

Log ind