Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det er ikke bare spisestederne i Svendborg, det løber hurtigt for at følge med det stigende antal gæster. Danske ferie- og kystbyer oplever generelt i disse uger et boom i efterspørgslen på både spiseoplevelser og hotelovernatninger, lyder det fra HORESTA, skriver Fyens.

”Mange danskere vælger at holde ferie hjemme. Det betyder, at flere af vores medlemmer i ferie- og kystbyer oplever sommermånederne positivt,” siger chef for turisme- og oplevelsesøkonomi hos HORESTA, Annette Hyldebrandt.

Ikke alle oplever dog stigende turisme. I de større danske byer er hotellerne ikke lige så overrendt som feriebyerne, lyder det fra brancheforeningen. Især reglen om, at turister skal minimum overnatte seks dage i Danmark for at krydse grænsen, sætter en kæp i hjulet.

Læs hele historien her.

47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere

Et landsdækkende netværk af vandreruter er på vej, og interessen er stor blandt kommuner og naturaktører. Projektet Danmarks Naturstier skal gøre naturoplevelser mere tilgængelige. De første ruter forventes offentliggjort senere i år.

UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint

Flere gæster lagde vejen forbi Geocenter Møns Klint ved sæsonåbningen. Samtidig udgør udenlandske turister nu flertallet af de besøgende. Udviklingen kobles til Møns Klints optagelse på UNESCO’s verdensarvsliste.

Log ind