Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Regeringens kontroversielle seksdagesregel, som Danmark er ene om at have i Europa, skader belægningen på hotellerne i storbyerne. I hovedstaden er belægningen nede på ca. 20 procent som følge af seksdagesreglen, der er sat i verden for at begrænse antallet af udenlandske turister i Danmark, skriver Standby.
Til gengæld går det bedre ud i landet, hvor der dog også meldes om få udenlandske turister, men til gengæld rigtig mange danskere. Administrerende direktør for Destination Bornholm, Pernille Kofod Lydolph, siger til STANDBY.dk:
”Lige nu går det rigtig fornuftigt, vi har rigtig mange gæster på øen. Også august, september og oktober ser fornuftige ud ligesom vi allerede nu har bookinger for 2021. Lige nu er storbyerne ramt på seksdagesreglen, men lige om et øjeblik er det os alle sammen, også kyst- og naturturismen. Der kommer ikke mange udenlandske turister udenfor sommeren i seks overnatninger,” siger Pernille Kofod Lydolph.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026