Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Danskernes forbrug har efter coronakrisens nedlukning gjort comeback. En analyse fra Danske Bank viser, at danskerne i sidste uge brugte lige så mange penge på restauranter, i forlystelsesparker og på at besøge turistattraktioner som i den samme uge sidste år, skriver Jyllands-Posten.

På grund af corona lukker Legoland i år maksimalt halvt så mange mennesker ind i parken som normalt. Det betyder, at der er færre restauranter åbne i parken, og at der helt generelt bliver brugt færre penge i forlystelsesparken end i en normal sommerferieperiode. Legoland er heller ikke en del af regeringens sommerpakke, som giver halv pris på andre oplevelser i det danske ferieland, og det mener pressechef Kasper Tangsig også kan have en betydning for den lave aktivitet i parken i Billund.

HORESTAs cheføkonom, Jonas Kjær, fortæller:

”Reelt er forbruget på restauranterne formentlig kun halvt så stort som sidste år. Men med kæmpe stor spredning. Der er sikkert restauranter ude i sommerlandet, der vil få deres bedste sommer nogensinde, mens restauranterne i de større byer stadig er udfordret af, at al forbruget fra firmamiddage mangler, ligesom de udenlandske turister heller ikke er der til at lægge penge. De risikerer at få den værste sommer nogensinde,” siger Jonas Kjær.

Læs hele historien her.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind