Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Danskerne har indtaget sommerlandet. Særligt det, der ligger derude, hvor man kan skimte vand fra hver en vinkel. Og det kan mærkes hos restauranter, caféer, barer og hoteller ved de danske kystbyer og i naturskønne områder, oplyser HORESTA til DR.

”Vi oplever, at alle de hoteller, restauranter og caféer, der ligger naturskønt, er omgivet af ferierende danskere. Og det er nok en af årsagerne til, at netop de caféer, restauranter og hoteller oplever, at de har en rigtig god sommer,” siger Annette Hyldebrandt, der er chef for turisme- og oplevelsesøkonomi i HORESTA.

Mens det går godt i de mest idylliske områder af Danmark, står det anderledes til i flere af de største byer. Særligt de caféer, barer og restauranter, hvis omsætning i høj grad er baseret på udenlandske gæster, har det fortsat svært, oplyser HORESTA. De er blandt andet udfordret af kravet om afstand og kvadratmeter samt seksdagesreglen.

Læs hele historien her.

Københavns Lufthavn forventer rekordsommer

Københavns Lufthavn forventer over 10,4 mio. rejsende hen over sommeren trods uro i Mellemøsten. Direktør Christian Poulsen vurderer, at rejselysten fortsat er stærk.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind