Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det er blevet et konkurrenceparameter for de københavnske hoteller at kunne skabe corona-sikkerhed og -tryghed for gæsterne under deres ophold.

Kæder som Radisson, Arp-Hansen og Citizen M har udsendt pressemeddelelser om deres »tryghedstiltag«.

”Det er her, slaget om gæsterne står,” siger Trine Hardy fra Citizen M.

Også hos HORESTA kan fødevarechef, Tine Skriver, mærke, at coronabekymringer fylder meget hos gæsterne, og at det er vigtigt for dem, at hotellerne tydeligt skildrer med deres forholdsregler.

I en ny medlemsundersøgelse fra HORESTA svarer op til 50 procent af medlemmerne, at de oplever, at gæsterne stiller krav hygiejnereglerne, og at de ønsker dokumentation for, at reglerne bliver overholdt. Brancheorganisationen mener, at tallet er højt, da hotellerne i forvejen skal leve op til høje krav om rengøring. Men coronakrisen har forstærket fokus på hygiejne, lyder det.

Aarhus skal finde gæster til 1.000 nye hotelværelser

Hotelkapaciteten i Aarhus står foran en stigning på godt 30 pct. med næsten 1.000 nye værelser. Hotellerne mærker endnu ikke en markant skærpet konkurrence, men både branchen og VisitAarhus har øget fokus på at tiltrække flere gæster til byen.

Beskæftigelsen når ny rekord i Danmark

Antallet af lønmodtagere steg med 3.600 personer i juni og nåede dermed det højeste niveau hidtil. Udenlandsk arbejdskraft og flere ældre i job er fortsat blandt drivkræfterne bag udviklingen. Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at 3.091.300 personer havde et lønmodtagerjob i juni.

Log ind