Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Udlændinge, der vil ind i Danmark, går via de store bookingportaler ind og reserverer et hotelophold i seks dage. Så printer de bekræftelsen ud, afbestiller efter et par minutter og kører så mod Danmark, hvor de kan fremvise bekræftelsen til grænsekontrollen og bliver vinket ind i Danmark. Det skriver Dagbladet Ringkøbing-Skjern.

Hotel Skjern fortæller, at som regel bliver bookingen annulleret kort tid efter, men der er også dem, der ikke gider at gøre sig ulejligheden. Det betyder så, at hotellets personale kommer til at gøre værelser klar, og at der skal betales timeløn til den, der skal sidde i receptionen og vente på gæsterne - i nogle tilfælde helt til midnat. De falske bookinger gør også, at hotellet står som udsolgt på booking-portalerne, og de reelle kunder søger andre steder. Således bliver hotellet dobbelt ramt, for de, der skulle komme, bliver væk, og de, der gerne vil komme, er der ikke plads til. Uanset hvad, giver det ingen penge i kassen.

Heller ikke Fjordgaardens direktør, Brian Madsen, der er bestyrelsesmedlem i HORESTA Midtjylland, har den store tiltro til seksdages-reglen, og han finder det rigtig trist, at der er folk i branchen, der lider under den. I HORESTA har man ytret sin utilfredshed med reglen og presser på for at få den fjernet.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Log ind