Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hos Rekom Group, der driver mere end 90 barer og natklubber i Danmark, forbereder man sig allerede på snart at kunne have åbent som normalt igen. I øjeblikket må barer og værtshuse have åbent til klokken 24, skriver Ritzau. HORESTA kalder en genåbning af nattelivet for et naturligt næste skridt, når man kigger på udviklingen i coronasmitte herhjemme, fortæller Ritzau.

Organisationens politiske direktør, Kirsten Munch Andersen, pointerer, at mennesker i forvejen mødes i store grupper både privat og udenfor i parker.

”Det vi kan sikre os ved at åbne nattelivet herhjemme er, at det sker under nogle rammer, vi mener er forsvarlige, og at vi har øget fokus på hygiejne. På den måde kan en åbning af det professionelle natteliv gå hen og være mere sikker, end det der foregår i dag,” siger hun og tilføjer, at det eksempelvis kan ske ved de tiltag, Rekom Group foreslår.

Læs hele historien her.

Minister skal svare på effekten af turistskat

Et forslag om en turistskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus har udløst spørgsmål i Folketinget. Mads Strange fra Liberal Alliance vil have belyst de økonomiske konsekvenser af en turistskat både lokalt og i hele Danmark.

Campingvækst skaber ønske om mere fleksible regler

En stærk juli har vist potentialet i camping og autocamperturismen, men gældende regler begrænser mulighederne for udvikling. Camping Outdoor Danmark efterlyser blandt andet mere fleksible regler, bedre investeringsmuligheder og en samlet politisk strategi.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Log ind