Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
2020 har været alt andet end et godt år for den nordjyske hotelbranche, men lige nu oplever man et lille lys i mørket. Danskerne har nemlig været flittige til at booke overnatninger på hotellerne i Nordjylland i juli måned.
”Jamen hvis jeg kigger på den seneste uge, uge 30, så har vi haft en rigtig god belægning. Vi har haft lige omkring 95 procent. Og det samme gør sig gældende i uge 28 og 29,” forklarer Thomas Byrdal, hoteldirektør på Radisson Blu Limfjord Hotel, Aalborg.
Helt samme mønster oplever man hos Hotel Comwell Hvide Hus – både i Aalborg og i Rebild.
Hotellerne har været ekstremt hårdt ramt som følge af corona-krisen. Grænserne har været lukket for udenlandske turister, forsamlingsforbuddet har skabt aflysninger af en lang række konferencer, og danskerne har holdt sig inden døre.
HORESTA frygter, at vi skal helt ind i 2021, før antallet af konferencegæster kommer tilbage på normalt niveau. Flere af Aalborgs hoteller baserer en stor del af deres omsætning på netop konferencegæster.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Arp-Hansen opgiver køb af Brøndums Hotel
31-07-2026
-
Taco Bell åbner sin første danske restaurant
31-07-2026
-
Cofoco vokser efter fokus på driften
31-07-2026
-
Cabinn løfter resultatet markant
31-07-2026
-
Turismen skaber hvert 20. job i Danmark
31-07-2026
-
Restaurationsbranchen trækker beskæftigelsen op
31-07-2026
-
SF lægger turistskatten til side
31-07-2026
-
Jensens Bøfhus taber sag om coronakompensation
31-07-2026
-
Villa Copenhagen løfter indtjeningen markant
31-07-2026
-
Gastrodanmark er trækplaster for mange turister
31-07-2026