Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Staten må krone til krone godtgøre danske virksomheders tab som følge af nedlukningen af Danmark og de restriktioner, som er knyttet til genåbningen af store dele af samfundet. De statslige hjælpepakker, som snart udløber, er ikke tilstrækkelige. Der er akut brug for en ny hjælpepakke, lyder det fra SMVdanmark og HORESTA i weekenden, skriver Jyllands-Posten.
”Jeg er meget kritisk i forhold til genåbningen, hvor der er alt for mange restriktioner og ulogiske forbud. Det er helt ude af proportioner,” siger Katia K. Østergaard og henviser til f.eks. seksdagesreglen for turisters adgang til Danmark, forsamlingsforbuddet, der er hævet fra 10 til nu 50, samt arealkrav og lukkeregler.
Derfor er der behov for en ny hjælpepakke, som målrettet skal hjælpe de brancher, som fortsat lider økonomisk som følge af nedlukningen og de restriktioner, som gælder under genåbningen, f.eks. hotel-, restaurations- og eventbranchen, mener Katia K. Østergaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Eksperter tror på Noma-comeback
16-06-2026
-
Go Hotels skyder hotelbyggeri i gang: 233 værelser på vej til Amager
16-06-2026
-
Ny analyse fremhæver værdien af international arbejdskraft
16-06-2026
-
Danmark og 10 andre EU-lande i opråb mod russiske turister
16-06-2026
-
HORESTA i fælles brancheopråb mod skæv momsreform
16-06-2026
-
Arthur Hotels leverer bedre resultat end ventet
16-06-2026
-
Charlottehaven tilbage i plus
16-06-2026
-
Burgerkæde fejrer jubilæum for fire dages arbejdsuge
16-06-2026
-
Internationalt: Gigaopkøb samler nordiske rejsegiganter
16-06-2026