Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den tidligere bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment er blevet medejer af Pcma Management ApS. Selskabet har til formål at drive fødevarevirksomhed med både restaurant og café. Det skriver BT.dk.
”Der bliver åbnet en lille restaurant med navnet Le Lac på Østerbro i København. Det bliver en blanding af dansk og fransk i køkkenet. Det er mit barnebarn, som har fået flotte karakterer på kokkeskolen, der skal drive projektet sammen med en af sine kammerater,” fortæller han
Don Ø tilføjer, at han ikke er en del af projektet, fordi det er hans barnebarn, som står bag projektet. Han er med, fordi han gerne vil støtte unge mennesker med en god idé, der vil gøre tingene på en anderledes måde.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026