Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hos Rekom Group, der driver mere end 90 barer og natklubber i Danmark, forbereder man sig allerede på snart at kunne have åbent som normalt igen. I øjeblikket må barer og værtshuse have åbent til klokken 24, skriver Ritzau.
”Hvis det meget lave smittetryk, vi har i Danmark, fortsætter med at være så lavt, så har vi da en forventning om, at vi også kan begynde at få gang i vores forretninger igen i starten eller i midten af august,” siger Adam Falbert, administrerende direktør i Rekom Group.
Endnu har myndighederne ikke meldt ud, om diskoteker og barer i august kommer til at kunne have åbent efter midnat. Ifølge direktøren kommer man til at indføre en række tiltag i forhold til hygiejne, kontaktløs betaling og registrering af gæsterne, når de kommer ind på et af stederne.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026